Prof. Dr. Harald zur Hausen

Harald-zur-HausenHarald zur Hausen s-a născut pe 11 Martie, 1936 în Gelsenkirchen-Buer, Germania. A studiat medicina la Universitatea Bonn, Hamburg și Düsseldorf și a primit titlul de Doctor în Medicină în 1960. După un internship a lucrat ca postdoc la Institutul de Microbiologie din Düsseldorf, și în același timp și în Laboratorul de Virologie al Children’s Hospital din Philadelphia unde mai târziu devenea asistent. După o perioadă de 3 ani ca cercetător al Institutului de Virologie al Universității din Würzburg a fost desemnat în 1972 Director și Profesor de Virologie la Universitatea Erlangen-Nürnbe. În anul 1977 a obținut un post similar la Universitatea din Freiburg. Din 1983 până în 2003 a fost directorul institutului Deutsches Krebsforschungszentrum (Centrul German de Cercetare al Cancerului) Heidelberg. S-a retras din această funcție în anul 2003.

De al lungul timpului a primit o serie de distincții naționale și international: Premiul-Robert-Koch, Premiul Charles S. Mott al Fundației pentru Cercetare al Cancerului General Motors, Premiul Federației Europene al Cercetări Cancerului, Premiul Paul-Ehrlich-Ludwig Darmstätter, Premiul-Jung, Hamburg, Premiul Charles Rudolphe Brupbacher, Zürich, Premiul Prințului Mahidol, Bangkok, Premiul Raymond Bourgine, Paris, Premiul Coley, New York, Premiul pentru Realizări Științifice al Asociației Americane pentru Cercetarea Cancerului, San Diego, Ordinul de Merit German și Premiul Nobel pentru Medicină, 2008. A primit 30 de doctorate de onoare Ph.D. și MD.

Postat în Keynote Speakers